Gå til indhold

    Renault Twingo E-Tech electric leasing

    Elbil

    Komplet guide til Renault Twingo E-Tech electric leasing i Danmark. Se pris, vilkår, totaløkonomi, alternativer og vores ærlige vurdering.

    Officielt priseksempel: Renault Twingo E-Tech electric Techno. Kontrolleret ; ikke en garanti for tilgængelighed.

    Prislisten gælder 1. oktober–31. december 2026, udvalgte farver og så længe lager haves. Service og levering er inkluderet. Forsikring, vinterdæk, delydelse, strøm og ejerafgift er ikke inkluderet.

    Annonceret privatkundepris; moms er ikke særskilt angivet i det læste prisafsnit. Få den samlede pris bekræftet skriftligt.

    Renaults officielle leasingprisliste (PDF)
    Md. ydelse

    2.195 kr/md

    Udbetaling

    14.995 kr

    Km/år

    10.000

    Løbetid

    48 md

    Totalpris

    120.355 kr

    Om Renault Twingo E-Tech electric – Leasing i Danmark

    Renault Twingo E-Tech electric er en af de mest efterspurgte elbiler på det danske leasingmarked. Som 100% elektrisk model fra Renault kombinerer den nuludledning med Renaults frankrige ingeniørkunst. Med en leasingpris fra 2.195 kr/md placerer den sig solidt i budget-segmentet for elbil-leasing i Danmark.

    Elbiler som Renault Twingo E-Tech electric kan have lavere energiomkostninger end benzin- og dieselbiler, afhængigt af dit forbrug og din ladepris. Elbiler betaler også periodisk ejerafgift; få satsen bekræftet for den konkrete bil. Til pendling og daglig kørsel er adgang til opladning vigtig.

    Når du leaser en Renault Twingo E-Tech electric, betaler du en fast månedlig ydelse og slipper for bekymringer om værditab. Efter leasingperioden afleverer du blot bilen og kan vælge en ny model. Det gør leasing særligt attraktivt for dem, der vil køre en ny bil hvert 2-4 år uden det store kapitaludlæg.

    Hvad koster Renault Twingo E-Tech electric leasing i alt?

    Udbyderens offentliggjorte samlede betaling for en Renault Twingo E-Tech electric over 48 måneder er 120.355 kr. Gebyrer og inkluderede ydelser fremgår af den officielle kilde.Dertil kommer forsikring, ejerafgift, strøm og eventuelle tilvalg. Se den fulde oversigt herunder.

    PostPrisNote
    Månedlig ydelse2.195 kr/mdFast ydelse i 48 md.
    Udbetaling14.995 krEngangsbetaling ved start
    Kørsel inkluderet10.000 km/årOverskridelse: 0,50-1,00 kr/km
    TypeElbilEjerafgift kommer oveni; bekræft satsen
    Forsikring (estimat)500-1.500 kr/mdLæs vores forsikringsguide
    Samlet over 48 md.120.355 krEkskl. forsikring og drift

    Fordele og ulemper ved Renault Twingo E-Tech electric leasing

    ✅ Fordele

    • • Renault-kvalitet og -design (Frankrig)
    • • Nul lokal udledning fra udstødning
    • • Lave driftsomkostninger (ladning vs. benzin)
    • • Kan også vurderes som firmabil — beregn skatten konkret
    • • Meget konkurrencedygtig pris i sin klasse
    • • Fast månedlig ydelse — ingen overraskelser
    • • Ny bil med fuld garanti i hele leasingperioden

    ⚠️ Overvej dette

    Hvem passer Renault Twingo E-Tech electric til?

    Pendlere: Hvis du kører under 10000 km om året, er Renault Twingo E-Tech electric perfekt til daglig pendling. Du lader hjemme natten over og sparer markant på brændstof.

    Miljøbevidste: Nul lokal udledning og lave driftsomkostninger gør Renault Twingo E-Tech electric til et grønt valg uden kompromis på komfort.

    Erhvervskunder: Overvejer du bilen som firmabil, skal beskatningsgrundlag og afgifter beregnes for den konkrete bil. En lav leasingydelse er ikke i sig selv et lavt beskatningsgrundlag.

    Alternativer til Renault Twingo E-Tech electric

    Overvejer du Renault Twingo E-Tech electric? Her er 5 elbil-alternativer i samme prisklasse:

    ModelMd. ydelseType
    Renault Twingo E-Tech electric ⭐2.195 krElbilDenne bil
    BYD Atto 32.999 krElbilSe detaljer →
    BYD Dolphin2.499 krElbilSe detaljer →
    Citroën ë-C32.299 krElbilSe detaljer →
    Citroën ë-C42.999 krElbilSe detaljer →
    Dacia Spring1.799 krElbilSe detaljer →

    💰 De reelle omkostninger ved Renault Twingo E-Tech electric leasing

    Den annoncerede pris på 2.195 kr/md er kun en del af billedet. Her er hvad du reelt skal budgettere:

    • Forsikring: Typisk 500-2.000 kr/md afhængigt af alder, postnummer og skadeshistorik. Renault-modeller ligger i midterfeltet forsikringsmæssigt. Læs vores forsikringsguide.
    • Grøn ejerafgift: 0 kr — elbiler er fritaget. Det er en stor fordel!
    • Service: Nogle aftaler inkluderer service. Ellers typisk 1.500-4.000 kr per servicebesøg. Renault service ligger omkring gennemsnittet.
    • Km-overskridelse: Med 10.000 km/år inkluderet koster ekstra km typisk 0,50-1,00 kr/km. Sådan undgår du bøder.
    • Afleveringsgebyr: Regn med 1.500-3.000 kr + evt. skader. Hvad sker der ved aflevering?

    👉 Realistisk total md. udgift: 2995-3995 kr/md inkl. forsikring og drift. Læs den fulde guide.

    Tips til Renault Twingo E-Tech electric leasing

    Sammenlign altid mindst 3 tilbud

    Leasingpriser varierer markant mellem selskaber. Vi har set forskelle på op til 500 kr/md for den samme bil.

    Vælg det rigtige km-budget

    Tjek dit reelle km-forbrug fra de sidste 2 år. Det er billigere at købe km fra start end at betale overskridelsessats.

    Overvej kortere løbetid

    En kortere løbetid (24 md.) giver mere fleksibilitet, men højere md. ydelse.

    Investér i en hjemmelader

    En wallbox (5.000-12.000 kr) sparer dig 50-70% på ladning sammenlignet med offentlige ladere.

    Ofte stillede spørgsmål om Renault Twingo E-Tech electric leasing

    Hvad koster det at lease en Renault Twingo E-Tech electric?

    Det officielle priseksempel, kontrolleret 25. oktober 2026, viser 2.195 kr/md med 14.995 kr. ved start og 10.000 km/år over 48 måneder. Udbyderens offentliggjorte samlede betaling er 120.355 kr. Forsikring, drift og afgifter kommer oveni; få alle vilkår skriftligt bekræftet.

    Kan man lease en Renault Twingo E-Tech electric uden udbetaling?

    Vi har ikke et dokumenteret tilbud uden førstegangsydelse for denne model. Priseksemplet her har 14.995 kr. ved start. Spørg udbyderen om alternative aftaler og sammenlign den samlede betaling, ikke kun månedsydelsen.

    Er Renault Twingo E-Tech electric en god bil at lease?

    Renault Twingo E-Tech electric er et meget konkurrencedygtigt valg i budgetsegmentet. Renault er kendt for frankrig bilproduktion. Som elbil sparer du desuden på grøn ejerafgift og brændstof, hvilket gør totaløkonomien endnu mere attraktiv.

    Hvad er de skjulte omkostninger ved Renault Twingo E-Tech electric leasing?

    Udover månedsydelsen skal du kontrollere forsikring, ejerafgift, strøm, service, dæk, gebyrer og betaling for ekstra kilometer. Beløbene og hvad der er inkluderet afhænger af den konkrete kontrakt. Se den officielle kilde, hvis den er angivet, og få et skriftligt tilbud.

    Hvilke alternativer er der til Renault Twingo E-Tech electric?

    Populære alternativer til Renault Twingo E-Tech electric i samme prisklasse inkluderer BYD Atto 3 (2.999 kr/md), BYD Dolphin (2.499 kr/md), Citroën ë-C3 (2.299 kr/md). Alle er elbiler med lignende leasingvilkår.

    Hvor lang er leveringstiden på Renault Twingo E-Tech electric?

    Vi har ikke verificeret en aktuel leveringstid. Den afhænger af variant, lager og udbyder; få en konkret leveringsdato bekræftet skriftligt.