Gå til indhold

    Hyundai INSTER leasing

    Elbil

    Komplet guide til Hyundai INSTER leasing i Danmark. Se pris, vilkår, totaløkonomi, alternativer og vores ærlige vurdering.

    Officielt priseksempel: Hyundai INSTER Essential 42 kWh. Kontrolleret ; ikke en garanti for tilgængelighed.

    Gælder Essential med 42 kWh og 97 hk. Samlet betaling inkluderer fabriksanbefalet service og 780 kr. i inspektionsgebyr. Ingen udløbsdato er angivet. Hyundais oversigt viser en anden månedspris end modelsiden; få et skriftligt tilbud før bestilling.

    Annonceret privatkundepris; moms er ikke særskilt angivet i det læste prisafsnit. Få den samlede pris bekræftet skriftligt.

    Hyundais officielle INSTER-leasingside
    Md. ydelse

    2.295 kr/md

    Udbetaling

    29.995 kr

    Km/år

    10.000

    Løbetid

    36 md

    Totalpris

    113.395 kr

    Om Hyundai INSTER – Leasing i Danmark

    Hyundai INSTER er en af de mest efterspurgte elbiler på det danske leasingmarked. Som 100% elektrisk model fra Hyundai kombinerer den nuludledning med Hyundais sydkoreae ingeniørkunst. Med en leasingpris fra 2.295 kr/md placerer den sig solidt i budget-segmentet for elbil-leasing i Danmark.

    Elbiler som Hyundai INSTER kan have lavere energiomkostninger end benzin- og dieselbiler, afhængigt af dit forbrug og din ladepris. Elbiler betaler også periodisk ejerafgift; få satsen bekræftet for den konkrete bil. Til pendling og daglig kørsel er adgang til opladning vigtig.

    Når du leaser en Hyundai INSTER, betaler du en fast månedlig ydelse og slipper for bekymringer om værditab. Efter leasingperioden afleverer du blot bilen og kan vælge en ny model. Det gør leasing særligt attraktivt for dem, der vil køre en ny bil hvert 2-4 år uden det store kapitaludlæg.

    Hvad koster Hyundai INSTER leasing i alt?

    Udbyderens offentliggjorte samlede betaling for en Hyundai INSTER over 36 måneder er 113.395 kr. Gebyrer og inkluderede ydelser fremgår af den officielle kilde.Dertil kommer forsikring, ejerafgift, strøm og eventuelle tilvalg. Se den fulde oversigt herunder.

    PostPrisNote
    Månedlig ydelse2.295 kr/mdFast ydelse i 36 md.
    Udbetaling29.995 krEngangsbetaling ved start
    Kørsel inkluderet10.000 km/årOverskridelse: 0,50-1,00 kr/km
    TypeElbilEjerafgift kommer oveni; bekræft satsen
    Forsikring (estimat)500-1.500 kr/mdLæs vores forsikringsguide
    Samlet over 36 md.113.395 krEkskl. forsikring og drift

    Fordele og ulemper ved Hyundai INSTER leasing

    ✅ Fordele

    • • Hyundai-kvalitet og -design (Sydkorea)
    • • Nul lokal udledning fra udstødning
    • • Lave driftsomkostninger (ladning vs. benzin)
    • • Kan også vurderes som firmabil — beregn skatten konkret
    • • Meget konkurrencedygtig pris i sin klasse
    • • Fast månedlig ydelse — ingen overraskelser
    • • Ny bil med fuld garanti i hele leasingperioden

    ⚠️ Overvej dette

    Hvem passer Hyundai INSTER til?

    Pendlere: Hvis du kører under 10000 km om året, er Hyundai INSTER perfekt til daglig pendling. Du lader hjemme natten over og sparer markant på brændstof.

    Miljøbevidste: Nul lokal udledning og lave driftsomkostninger gør Hyundai INSTER til et grønt valg uden kompromis på komfort.

    Erhvervskunder: Overvejer du bilen som firmabil, skal beskatningsgrundlag og afgifter beregnes for den konkrete bil. En lav leasingydelse er ikke i sig selv et lavt beskatningsgrundlag.

    Alternativer til Hyundai INSTER

    Overvejer du Hyundai INSTER? Her er 5 elbil-alternativer i samme prisklasse:

    ModelMd. ydelseType
    Hyundai INSTER ⭐2.295 krElbilDenne bil
    BYD Atto 32.999 krElbilSe detaljer →
    BYD Dolphin2.499 krElbilSe detaljer →
    Citroën ë-C32.299 krElbilSe detaljer →
    Citroën ë-C42.999 krElbilSe detaljer →
    Dacia Spring1.799 krElbilSe detaljer →

    💰 De reelle omkostninger ved Hyundai INSTER leasing

    Den annoncerede pris på 2.295 kr/md er kun en del af billedet. Her er hvad du reelt skal budgettere:

    • Forsikring: Typisk 500-2.000 kr/md afhængigt af alder, postnummer og skadeshistorik. Hyundai-modeller ligger i midterfeltet forsikringsmæssigt. Læs vores forsikringsguide.
    • Grøn ejerafgift: 0 kr — elbiler er fritaget. Det er en stor fordel!
    • Service: Nogle aftaler inkluderer service. Ellers typisk 1.500-4.000 kr per servicebesøg. Hyundai service ligger omkring gennemsnittet.
    • Km-overskridelse: Med 10.000 km/år inkluderet koster ekstra km typisk 0,50-1,00 kr/km. Sådan undgår du bøder.
    • Afleveringsgebyr: Regn med 1.500-3.000 kr + evt. skader. Hvad sker der ved aflevering?

    👉 Realistisk total md. udgift: 3095-4095 kr/md inkl. forsikring og drift. Læs den fulde guide.

    Tips til Hyundai INSTER leasing

    Sammenlign altid mindst 3 tilbud

    Leasingpriser varierer markant mellem selskaber. Vi har set forskelle på op til 500 kr/md for den samme bil.

    Vælg det rigtige km-budget

    Tjek dit reelle km-forbrug fra de sidste 2 år. Det er billigere at købe km fra start end at betale overskridelsessats.

    Overvej kortere løbetid

    En kortere løbetid (24 md.) giver mere fleksibilitet, men højere md. ydelse.

    Investér i en hjemmelader

    En wallbox (5.000-12.000 kr) sparer dig 50-70% på ladning sammenlignet med offentlige ladere.

    Ofte stillede spørgsmål om Hyundai INSTER leasing

    Hvad koster det at lease en Hyundai INSTER?

    Det officielle priseksempel, kontrolleret 25. oktober 2026, viser 2.295 kr/md med 29.995 kr. ved start og 10.000 km/år over 36 måneder. Udbyderens offentliggjorte samlede betaling er 113.395 kr. Forsikring, drift og afgifter kommer oveni; få alle vilkår skriftligt bekræftet.

    Kan man lease en Hyundai INSTER uden udbetaling?

    Vi har ikke et dokumenteret tilbud uden førstegangsydelse for denne model. Priseksemplet her har 29.995 kr. ved start. Spørg udbyderen om alternative aftaler og sammenlign den samlede betaling, ikke kun månedsydelsen.

    Er Hyundai INSTER en god bil at lease?

    Hyundai INSTER er et meget konkurrencedygtigt valg i budgetsegmentet. Hyundai er kendt for innovation, teknologi og op til 7 års garanti. Som elbil sparer du desuden på grøn ejerafgift og brændstof, hvilket gør totaløkonomien endnu mere attraktiv.

    Hvad er de skjulte omkostninger ved Hyundai INSTER leasing?

    Udover månedsydelsen skal du kontrollere forsikring, ejerafgift, strøm, service, dæk, gebyrer og betaling for ekstra kilometer. Beløbene og hvad der er inkluderet afhænger af den konkrete kontrakt. Se den officielle kilde, hvis den er angivet, og få et skriftligt tilbud.

    Hvilke alternativer er der til Hyundai INSTER?

    Populære alternativer til Hyundai INSTER i samme prisklasse inkluderer BYD Atto 3 (2.999 kr/md), BYD Dolphin (2.499 kr/md), Citroën ë-C3 (2.299 kr/md). Alle er elbiler med lignende leasingvilkår.

    Hvor lang er leveringstiden på Hyundai INSTER?

    Vi har ikke verificeret en aktuel leveringstid. Den afhænger af variant, lager og udbyder; få en konkret leveringsdato bekræftet skriftligt.